AGROTURYSTYKA "SIEDLISKO W STARYCH DĘBACH" 

Janina i Wiesław Piaskowscy

Jelenie 20

63-522 Kraszewice

pow.ostrzeszowski

woj.wielkopolskie

tel. 661 027 836

e-mail: siedlisko20@interia.pl

 

     Jelenie to miejscowość położona w południowej części gminy Kraszewice w odległości ok. 10km od Grabowa nad Prosną w powiecie ostrzeszowskim w południowej części województwa wielkopolskiego. Początki wsi Jelenie związane są z dziejami „klucza kuźnickiego” należącego do starostwa grabowskiego. Sama osada powstała najprawdopodobniej na początku XVIII wieku. Jej „macierzą” była Kuźnica Roztożyńska zwana później Grabowską. Wokół pierwotnej huty w Kuźnicy Grabowskiej rozrosła się wieś a przy niej liczne pustkowia. Jedno z tych pustkowi wzięło swoją nazwę od nazwiska Jeleń. Noszących to nazwisko gospodarzy spotykamy w księgach parafialnych parafii Kraszewice jeszcze w połowie XIX wieku (można więc przypuszczać, że wieś Jelenie wzięła swoją nazwę właśnie od tego nazwiska). W Jeleniach znajduje się szkoła, plac zabaw i dom strażaka. Działają dwie organizacje: Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich. Funkcjonuje jedno gospodarstwo ekologiczne i kilka gospodarstw agroturystycznych. Wieś typowo rolnicza. Nie ma tu dymiących kominów ani wielkiego przemysłu jest za to czyste powietrze i zielona okolica. To największe atuty turystyczne naszej miejscowości.
       Tutaj w otoczeniu iglasto-liściastych lasów i pięknych stawów (jest ich aż 10) znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Janiny i Wiesława Piaskowskich siedlisko „w starych dębach”.
Nasze gospodarstwo zaprasza turystów na wypoczynek od maja do września. Można u nas nabyć owoce, warzywa, mleko, jajka z produkcji ekologicznej, gdyż nasze gospodarstwo posiada certyfikat gospodarstwa ekologicznego. Wyżywienie we własnym zakresie.
     Do dyspozycji gości jest sypialnia z czterema miejscami noclegowymi, kuchnia i łazienka, oddzielne wejście. Ponadto telewizja, Internet, dostęp do grilla, ogrodu i tarasu. Cudownie jest wstać wcześnie rano i posłuchać śpiewu ptaków na naszym podwórku.
     Ponieważ nasze gospodarstwo agroturystyczne funkcjonuje równolegle z gospodarstwem rolnym można u nas karmić konie, krowy, króliki, drób i ptactwo ozdobne (atrakcja przede wszystkim dla dzieci), lub uczestniczyć w pracach polowych np. żniwa czy sianokosy. Poczuć jak pięknie pachnie suszone siano-wrażenia niezapomniane.
          Po pracy można pójść na spacer po okolicy. Są tutaj piękne łąki, pola uprawne, stawy rybne i znaczne kompleksy leśne-bogate w owoce i grzyby. Przez wieś biegnie chodnik. Można bezpiecznie „śmigać” na rolkach i wrotkach. W naszym gospodarstwie istnieje możliwość wypożyczenia rowerów. W okolicy wyznaczone są trasy rowerowe. Można więc podziwiać okolicę na dwóch kółkach. Poza tym proponujemy jazdę w siodle i przejazdy bryczką konną.Można również uprawiać Nordic Walking.
     W naszym gospodarstwie znajduje się izba staroci, w której zgromadziliśmy sprzęt gospodarstwa domowego, którego już się nie używa. Jest też mała wystawa maszyn rolniczych. Można więc porównać jak pracuje się na wsi obecnie a jak robiono to kiedyś.

     W odległości ok. 300 m od naszego gospodarstwa jest boisko szkolne. Teren ogrodzony. Nowy plac zabaw. Możliwość gry w siatkówkę, piłkę nożną i koszykówkę. Jest tez miasteczko ruchu drogowego, na którym dzieci mogą ćwiczyć bezpieczne zachowania na drodze. 
     W naszej miejscowości znajduje sie pasieka pszczela. Można zobaczyć jak "mieszkają" pszczółki. Podpatrzeć pracę pszczelarza i posmakować prawdziwie naturalnego miodu (możliwość zakupu różnych gatunków miodów).

     Miłośnicy wędkowania u nas znajdą też cos dla siebie. Nasze gospodarstwo posiada własny staw rybny. Mamy miejsce na pole namiotowe i boisko do gry w siatkówkę. Wieczorem zapraszamy na grilla lub ognisko (co kto lubi).
     Gospodarstwo jest ogrodzone, monitorowane całodobowo. Parking dla samochodów znajduje się na posesji.
     Oferujemy ponadto czyste powietrze, gdyż w okolicy nie ma dużych gospodarstw rolnych, ferm ani zakładów przemysłowych, oraz czystą wodę z własnej studni głębinowej.
     Dodatkowym atutem naszego gospodarstwa jest to, że gościmy w danym terminie tylko jedną rodzinę lub grupę osób, które się znają (mają państwo w ten sposób kuchnię, łazienkę, sypialnię tylko dla siebie). Goście nie są skrępowani obecnością innych osób a gospodarze są do dyspozycji tylko dla nich przez 24 godziny na dobę. 

 

Atrakcje z najbliższej okolicy:
-Kuźnica Grabowska – muzeum prof. M. Falskiego, twórcy elementarza
-Głuszyna – słynny przysiółek Koniec Świata (robił furorę 21.12.2012-w dniu końca świata)
-Mikstat – odpust św. Rocha 16.08 – święcenie zwierząt
-Antonin – pałac książąt Radziwiłłów, kąpielisko
-Niedźwiedź i Górecznik–Mini zoo
-Kobyla Góra, Brzeziny – Kąpieliska
-Doruchów – wzgórze czarownic
-Bukownica – stacja „Bukownica”

 

Cennik
nocleg-30zł
Wyżywienie we własnym zakresie
1h jazdy konnej - 20zł
0,5h jazdy konnej na lonży - 20zł
dzieci oprowadzenie w ręce -5 zł/15min.

1h wynajęcia bryczki-40zł (grupa)
wypożyczenie roweru-5zł/h
ognisko bez wyżywienia -50zł / dla grupy
łowisko - od kg złowionej ryby (15zl/kg)
Do nabycia w gospodarstwie: jajka, mleko, owoce, warzywa

Galeria I

EKOLOGICZNE GOSPODARSTWO ROLNE Z CERTYFIKATEM EKO-ZAGRODA
     Nasze gospodarstwo jest ładnie położone. Leży z dala od ośrodków przemysłowych i terenów miejskich. Gleba jest nieskażona, wolna od chemii, powietrze czyste. Znajduje się w nim dużo zadrzewień śródpolnych i krzaków, w których mają swoje siedliska różne gatunki ptaków. Postanowiliśmy więc wykorzystać te walory przyrodnicze i tak narodził się pomysł na gospodarowanie metodami ekologicznymi.
     Nasze gospodarstwo ekologiczne istnieje od 2002 roku. Produkujemy mięso wołowe i jajka. Siejemy zboża i rośliny motylkowe. Hodujemy króliki, drób (kury, kaczki, perliki, gołębie, bażanty), krowy i konie. 
     Można u nas kupić pomidory, ogórki, śliwki, jabłka, gruszki, brzoskwinie prosto z sadu. Wyrabiamy powidła jabłkowe, śliwkowe, kompot z jabłek i gruszek, śliwek oraz soki winogronowe.
     Nasze produkty sprzedajemy bezpośrednio w gospodarstwie, dowozimy klientom na zamównie, wstawiamy do sklepów w okolicy lub wystawiamy na róznego rodzaju festynach czy kiermaszach.
     Jesienią 2009 roku nasze gospodarstwo brało udział w konkursie organizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i zajeliśmy III miejsce w kategorii "Ekologiczne Gospodarstwo Towarowe". Utwierdza to nas w przekonaniu że warto było podjąć trud ekologicznego gospodarowania. 

Galeria II

Galeria III

Galeria IV

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.