GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE „DOLINA PROSNY”

Agroturystyka "Dolina Prosny"

Sylwia Kicińska

Skrzynki 8a

63-520 Grabów nad Prosną

tel. 605 413 389

KicinskaSylwia@wp.pl

 

 

     - Tu miód smakuje - 

 

         Gospodarstwo agroturystyczne „Dolina Prosny” położone jest w niewielkiej wiosce Skrzynki, w gminie Grabów nad Prosną, w powiecie ostrzeszowskim. Należy do pani Sylwii Kicińskiej, która odziedziczyła je po rodzicach.

            Ze względu na to, że niespełna 2-hektarowe gospodarstwo rolne nie było w stanie przynosić wymiernych zysków, państwo Kicińscy postanowili rozpocząć w jego ramach działalność agroturystyczną. Uznali, że ze względu na pasję męża pani Sylwii, Macieja, jaką jest kultywowane w jego rodzinie od pokoleń pszczelarstwo, będzie to trafny wybór.

            W krótkim czasie dom został przeorganizowany na potrzeby turystów: przygotowano 4 dobrze wyposażone pokoje gościnne, kuchnię, 2 łazienki oraz salon wypoczynkowo-jadalny. Pan Maciej natomiast rozwinął swoje hobby na imponującą skalę, w wyniku czego powstała profesjonalna pasieka pszczelarska, mogąca się poszczycić własną marką – „Miód z Doliny Prosny”.

            Jak można odpoczywać w gospodarstwie ? Na to pytanie istnieje wiele odpowiedzi. Najważniejsza jest bez wątpienia bliskość przyrody. Położenie gospodarstwa na skarpie Doliny Prosny sprawia, że rozciągają się z niego przepiękne, zapierające dech w piersiach widoki. W dziewiczym krajobrazie pradoliny wyróżniają się między innymi łąki, pokryte wiosenną porą różnokolorowym kwieciem, zagajniki, będące pozostałością lasów łęgowych, bujnie porośnięte rzadkimi gatunkami roślin, m.in. zawilcami, torfowiska, niewielkie jeziora i oczka wodne, stanowiące ostoję dzikiego ptactwa oraz miejsce rekreacji dla ludzi. Esencją jest oczywiście sama rzeka Prosna, wijąca się meandrami o zaskakujących kształtach, okalanymi przez łąki, pola oraz szpalery wierzb, lip i klonów. Gdzieniegdzie natknąć się można na dzikie plaże, stanowiska wędkarskie czy prowizoryczne przeprawy przez rzekę. Trzeba podkreślić, że odcinek Prosny w okolicy Grabowa wchodzi w skład nizinnego szlaku kajakowego Wieruszów – Modlica. Odbywanie wycieczek jest możliwe dzięki działającym na terenie gminy stowarzyszeniom kajakowym, z którymi państwo Kicińscy owocnie współpracują.

            Oprócz wędkarstwa czy innych form rekreacji związanych z obecnością rzeki i jezior, goście gospodarstwa „Dolina Prosny” mogą udać się na wyprawę do lasu. W okolicy rosną głównie bory sosnowe, dlatego największą popularnością wśród grzybiarzy cieszy podgrzybek brunatny. Państwo Kicińscy mogą jednak wskazać miejsca, w których występują znacznie bardziej cenione gatunki, m.in. borowik szlachetny i czubajka kania. Dla miłośników zbierania grzybów informacje te mogą okazać się bardzo cenne.

            Warto wspomnieć, że w okolicy Skrzynek istnieją bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Miłośnicy dwóch kółek mogą, wedle własnych  upodobań, zwiedzić okolicę zarówno drogami asfaltowymi, jak i gruntowymi.

            Będąc w Skrzynkach  bardzo łatwo zauważyć, że wioska ta jest dosłownie otoczona dziką przyrodą. Południową i zachodnią granicę stanowi rzeka Prosna, a na północy i wschodzie rozciągają się rozległe połacie lasów. Jest czynnik, który zdecydowanie w największym stopniu wpływa na atrakcyjność turystyczną regionu.

            Jednak atrakcje, które oferują państwo Kicińscy, nie ograniczają się wyłącznie do obcowania z dziką przyrodą. Oprócz uprawiania turystyki pieszej czy rowerowej, wiele przyjemności i satysfakcji dostarczyć może wypoczynek na terenie gospodarstwa. Można oczywiście urządzić sobie piknik w cieniu drzew, pograć w piłkę, rozpalić grilla czy nawet przygotować ognisko. W pobliżu domu znajdują się dwa niewielkie jeziora, co z pewnością zainteresuje miłośników wędkarstwa. Wystarczy sobie tylko wyobrazić, jak wybornie muszą smakować grillowane lub upieczone nad ogniskiem ryby, które uprzednio samemu się złapało.

            Ludzie spragnieni kontaktu ze zwierzętami z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Wiele radości dostarczyć może zabawa z psem czy kotami. Niewielu wczasowiczów miało w swoim życiu możliwość nakarmienia świnek, kur, gęsi czy gołębi. Państwo Kicińscy dają taką możliwość. Naprawdę warto z niej skorzystać.

            Jak już zostało powiedziane, jednym z głównych profilów działalności agroturystycznej w gospodarstwie „Dolina Prosny” jest sztuka pszczelarska, która dzięki staraniom pana Macieja, została wypracowana na bardzo wysokim poziomie. Właściciele posiadają kilkadziesiąt uli. Większość z nich usytuowana jest wokół gospodarstwa. Goście państwa Kicińskich mogą na tym naprawdę skorzystać, bo przecież możliwość poznania pracy w pasiece nie zdarza się każdego dnia.

            Poza tym Pan Maciej, który pochodzi z wielopokoleniowej rodziny pszczelarzy bardzo dobrze zna historię i rozwój pszczelarstwa na terenie gminy Grabów i chętnie o tym opowiada.

Odwiedzając gospodarstwo agroturystyczne „Dolina Prosny” można poznać historię pszczelarstwa i zobaczyć jak obecnie wygląd praca w pasiece. Dla gości przygotowane są ubrania ochronne, dzięki którym turyści mogą zajrzeć do ula i na własne oczy zobaczyć jak pszczoły wytwarzają miód. Dowiedzieć się jak wyglądają procesy rozwoju i życia pszczół w ulu. W okresie letnim goście mogą uczestniczyć w miodobraniu i spróbować miodu prosto z ula!!! Pan Maciej organizuje także degustacje miodów. Podczas takiej degustacji można dowiedzieć się o gatunkach miodów jakie występują na naszym terenie jak również zapoznać się z ich smakiem.

            Oprócz miodu, w gospodarstwie wytwarzane są różnego rodzaju świeczki i figurki z naturalnego wosku pszczelego. O zaletach miodu i wosku pszczelego najwięcej wie Mistrz Pszczelarz – Maciej Kiciński. Serdecznie zapraszamy !!!

 

Galeria I

Galeria II

Galeria III

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.